Na talíři působí tahle zelenina opravdu luxusním dojmem. Nabízíme vám nejjednodušší možný způsob úpravy, ale až budete chtít opravdu oslnit, přidejte k artyčokům holandskou omáčku. Nikdo přece nemusí vědět, že hvězdy velké kuchyně vypadají náročně jen do té doby, než se s nimi seznámíte blíž.
Suroviny:
2 artyčoky
šťáva z poloviny citronu
3 lžíce olivového oleje
1 stroužek česneku
1 lžička soli
2 bobkové listy
Postup:
1. Artyčoky umyjte pod tekoucí vodou, odřízněte tvrdý stonek. I ten se dá po oloupání uvařit a sníst, ale pokud nemáte opravdu čerstvý artyčok, raději jej vyhoďte. Oloupejte ošklivé vnější listy, odřízněte celou horní čtvrtinu růžice a ostříhejte případné zbývající ostny.
2. V hrnci dost velkém, aby se do něj oba artyčoky vešly, přiveďte k varu vodu, osolte ji. Z citronové šťávy odeberte jednu lžíci na omáčku, zbytek vlijte do vody. Přidejte i bobkový list. Artyčoky dejte na půl hodiny vařit. Přesný čas se může lišit, malým a mladým artyčokům může stačit 20 minut, velké a starší mohou potřebovat i 45 minut. Uvařený artyčok poznáte podle toho, že se středové listy dají snadno odtrhnout.
3. Mezitím smíchejte v misce lžíci citronové šťávy s olivovým olejem a rozetřeným stroužkem česneku. Do této „zálivky“ pak budete jednotlivé listy namáčet.
4. Uvařené artyčoky nechte v cedníku vykapat „vzhůru nohama.“ Pak můžete rovnou servírovat spolu s návodem z protější strany a mističkou omáčky.
Tip:
Pokud chcete jemnou chuť artyčoků nechat vyniknout při romantické večeři bez česneku, můžete jej podávat jen posypaný hrubou mořskou solí a s rozpuštěným máslem. K artyčokům se skvěle hodí i domácí bylinková majonéza nebo holandská omáčka. Milovníci ostřejších chutí mohou jako obměnu použít medovo-hořčičný dip z jedné lžíce hořčice, lžičky medu, lžičky vinného octa a lžičky sojové omáčky.
Vařený artyčok také můžete plnit. Jen musíte nejdřív rozevřít středové lístky a vydlabat „seno.“ Artyčok je skvělá „jedlá miska“ na kuskus, nebo osmahnutou strouhanku s bylinkami a parmezánem.