To jablko, které had v ráji nabídl Evě, mohlo klidně být granátové. Nám za hřích rozhodně stojí. Pokud jste se zatím báli kožnaté slupky a špinavé práce s loupáním sladkých zrníček, nechte se svést.
Plody z ráje
Granátová jablka jsou plody keře Punica granatum, dorůstají do velikosti citronu až menšího grapefruitu. Rostou v Íránu, Pákistánu, Indii, Izraeli, středozemní Evropě i tropické Africe. Dobře snášejí sucho a snadno se dají vypěstovat ze semínek. Některé odrůdy jsou nejedlé a pěstují se jen jako okrasné, dokonce se dají udržovat i jako elegantní bonsaje.
Plody komerčních odrůd se zpracovávají na džus, víno, dokonce i do salátových dresingů. U nás je k sehnání džus z granátových jablek, v indických a pákistánských obchůdcích můžete narazit na sušená zrníčka. Nejpravděpodobněji ale koupíte celé plody. Sezóna granátových jablek je na severní polokouli od září do února, na jižní polokouli od března do května.
Čerstvost nade vše
Tahle poučka platí snad stoprocentně u každého ovoce a zeleniny. Granátová jablka jsou ale přírodně konzervovaná. Nepoškozený plod vydrží po utržení měsíc bez sebemenší újmy, pokud jej uchováváte v chladničce, životnost se prodlužuje na dva měsíce. Kožnatá slupka dokáže zrníčka dobře uchránit. Jablíčka už po utržení nedozrávají, proto jediné, co musíte při nákupu hlídat, je pevná neporušená slupka a čistá korunka bez náznaku plísně. Vybírejte si pokud možno pevné, rovnoměrně zbarvené plody.
Pod slupkou
Podivujete se názvu „granátové“? Jablka nejsou výbušná, jejich název pochází z latinského slova granum – zrno. Každé granátové jablko má kolem 600 zrníček. Židé říkají, že jich je přesně 613, stejně jako přikázání Tóry. Ale pokud se k nim chcete dostat, musíte si nejdřív poradit se slupkou. Nejjednodušší a zároveň nejčistší metoda, která se nám osvědčila, je nejdřív odkrojit korunku, jablko rozpůlit a zrníčka vyloupávat v míse studené vody. Vnější i vnitřní slupka vyplavou na povrch, zatímco zrníčka se usadí u dna. Nezašpiníte si přitom oblečení červenou šťávou, která se těžko pere, ani vám nezežloutnou prsty z kontaktu se slupkou.
Pro zdravé srdce
Granátová jablka jsou dobrým zdrojem vitamínu C a kyseliny pantotenové, antioxidantů a vlákniny. Vláknina je obsažena až v samotném semínku uvnitř zrníčka. Šťáva z granátových jablek vám tedy přísun vlákniny nezaručí. Zato i šťáva snižuje riziko infarktu myokardu a kardiovaskulárních chorob, pomáhá udržet hladinu cholesterolu v normě a snižuje systolický krevní tlak. Ajurvéda používá granátová jablka pro léčbu průjmu i chřipky, ale hlavně jako protiváhu do jídelníčku, ve kterém převažuje sladké a tučné.
… a dál?
Granátová jablka jsou samozřejmě fantastická svačinka jen tak samotná, ale aby vás neomrzela, nabízíme vám i naše oblíbené granátové recepty. Ve sladké kuchyni granátovému jablku sluší minimální úprava. Bílý jogurt s medem a granátovými zrníčky je jasný favorit mezi dezerty lehkými na přípravu i kalorickou hodnotu. Granátové jablko lehce oslazené a promíchané se lžící růžové vody zase voní sladce jako dovolená v Tunisku. Decentně připomeneme, že i grenadina je sirup z granátové šťávy, do koktejlů přímo stvořený.
A chcete-li vědět, proč by někdo sušil zrníčka, kterých si ceníme pro jejich šťavnatost, musíte zabrousit do indické a pákistánské kuchyně. Sušená zrníčka se používají jako koření do kari, z čerstvých se s mletými ořechy svaří hustá omáčka k drůbežímu masu. My jsme si oblíbili rýži basmati promíchanou s lžičkou římského kmínu, lžičkou mletého koriandru, zrníčky z jednoho granátového jablka a mandlovými lupínky. Ale klidně můžete granátové jablko přidat do salátu, kuskusu, nebo k jehněčímu. Ani tehdy neuděláte chybu.
Legendární jablko
Už v Homérských eposech najdeme zmínky o granátovém jablku. V řecké mytologii bylo symbolem a korunou královny bohů Héry. Persefona v podsvětí také pozřela šest osudných zrníček onoho jablka, proto se na šest měsíců v roce musí do podsvětí vracet. V pravoslavné církvi je granátové jablko symbolem Panny Marie. I Sandro Botticelli a Leonardo da Vinci často vkládají svým madonám a malým Ježíškům do rukou granátová jablka.