Kváskový skořicový chlebíček

Tenhle chlebíček vás zaujme. Po kvásku je nakyslý, skořicí voní, ořechy a rozinky dotvářejí chuť „buchty,“ přesto má strukturu chleba. Na snídaňový toust naprosto ideální. Jen se nezalekněte dlouhé doby kynutí a nenechte se odradit ani operací s kváskem, připravili byste se o naprosto jedinečný zážitek.
Nejdřív se ovšem s kváskem naučte pracovat, bez základních dovedností nebo kvásku z projektu pecempecen.cz se vám to hned tak nepodaří.

Chlebíček o váze asi 980 g

Suroviny:

do kvásku:
100 g žitného kvásku
100 g hladké mouky
100 g vody

do těsta:
150 ml mléka
1 velké vejce
40 g rozpuštěného másla
350 g hladké mouky
1 lžička sušeného droždí
1 lžička soli
6 lžic cukru
1 lžička skořice
120 g rozinek
60 g nahrubo nasekaných ořechů

Postup:
1. Vezměte alespoň týden, raději čtrnáct dní vedený kvásek podle informací z článku o kvásku. Občerstvěte jej moukou a vodou. Dobře promíchejte, volně přikryjte a nechte v teple stát, dokud nezdvojnásobí objem. Záleží na síle kvásku, ale pravděpodobně bude potřebovat alespoň 6 hodin. Můžete jej klidně občerstvit večer předem, do rána pěkně nakyne.
2. Mléko a vejce vyndejte z ledničky. Studené suroviny by zbytečně zpomalily kynutí, které bude i tak trvat dost dlouho. Promíchejte kvásek s mlékem, vejcem a rozpuštěným máslem. Přidejte mouku, dvě lžíce cukru sůl a droždí. Hněťte dokud se vše nespojí v hladké měkké těsto. Bude hodně lepit, proto si nachystejte olejem vytřenou misku a naolejovanou stěrkou do ní těsto přesuňte.
3. Těsto dobře přikryjte a nechte kynout, dokud se nezvedne o polovinu. Obrňte se trpělivostí, může to klidně trvat čtyři až šest hodin. Díky sušenému droždí to ale pravděpodobně bude o něco rychlejší.
4. Přichystejte si formu vyloženou pečicím papírem. Těsto na podsypaném vále zploštěte. Prsty z něj vytlačte velké bubliny a vytvarujte obdélník. Posypte jej zbytkem cukru smíchaným se skořicí a rozinkami a srolujte podlouhlý bochník. Okraje těsta pevně spojte, aby se vám při pečení nerozlepilo. Uložte do formy spojem dospod a nechte kynout, dokud nezdvojnásobí objem.
5. Předehřejte troubu na 190°C a pečte chlebíček asi 50 minut až hodinu. Pokud máte vpichový teploměr, měl by uprostřed bochníčku naměřit 83°C.
6. Vyjměte chlebíček z formy a nechte na mřížce úplně vychladnout.

Tip:
Kynutí těsta ovlivňuje mnoho faktorů. U kvásku figuruje kromě teploty i stáří – čím starší kvásek, tím větší má schopnost těsto prokvasit. Dostatečně starý a silný kvásek dokáže těsto zkypřit sám a pomoc sušeného droždí nepotřebuje.

Zpomalené kynutí vám umožní rozložit celý chlebíček do tří úseků, kterým je potřeba věnovat minimální pozornost. V každé fázi kynutí můžete chlebíček uložit do lednice a nechat jej tam do rána, nebo naopak do večera, až na něj bude čas. Dokonce i poslední kynutí před pečením může proběhnout v lednici. Pak ale přidejte deset minut v troubě na prohřátí těsta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *