Obyčejná křenová omáčka

Jemná křenová omáčka se hodí k vařenému hovězímu i pečenému masu. Její chuť naprosto stojí na kvalitních surovinách. Pokud nemusíte křen strouhat, ale můžete ho umlít nebo rozmixovat, udělejte to. Nastrouhané kousky křenu v omáčce vytvoří malé výbušné ostrůvky. Mletý křen svou chuť rovnoměrněji rozprostře.
4 porce

Suroviny:

20 g másla
20 g hladké mouky
500 ml domácího vývaru (může být ten z vařeného masa)
sůl podle slanosti vývaru
1 lžíce krystalového cukru, nebo podle chuti
1 lžíce vinného octa, nebo podle chuti
60 ml smetany ke šlehání
30-60 g nastrouhaného (lépe mletého) křenu, podle požadované ostrosti

Postup:

1. V kastrolku rozpusťte máslo a zpěňte na něm mouku. Krátce zapražte na světlou jíšku, stačí jedna dvě minuty, než mouka nabude lehce opraženou vůni.
2. Za stálého míchání (ideálně metličkou) pomalu přilévejte vývar. Autority se rozcházejí v názoru, jestli má být teplý, nebo studený. Když ho budete přidávat plynule a rozmíchávat razantně, nebude na teplotě záležet. Jakmile se celá hmota omáčky zahřeje, nebudou v ní žmolky.
3. Teď je čas ochutnávat, dosolovat, dokyselovat a doslazovat. Ocet je potřeba přidávat před šlehačkou, jinak by se mohla srazit. Pokud si nejste jistí, přidávejte ocet a cukr po lžičkách, sůl po špetkách. Základní chuť musíte vyladit v tomto okamžiku. Smetana omáčku zjemní a křen jí naopak dodá říz, ale slano-sladko-kyselou trojčlenku musíte v této fázi zvládnout tak, aby vám chutnala.
4. Stáhněte omáčku ze sporáku, rozmíchejte do ní smetanu ke šlehání a křen, a můžete podávat. Hodí se k vařenému či pečenému hovězímu, nebo k jazyku, jako přílohu udělejte nadýchané kynuté nebo houskové knedlíky či noky. Pokud se u vás vyskytují jedinci, co si chodí přidávat samotnou omáčku, suroviny rovnou zdvojnásobte.

Tip:
Když zrovna není dobrý vývar po ruce, ani nálada pustit se do jeho přípravy, zapomeňte na instantní kostky či kelímky. Udělejte bešamelovou variantu omáčky. Vývar prostě nahraďte mlékem, vynechte smetanu, a ke křenu přidejte 40 g nastrouhaných loupaných mandlí.

Ačkoliv důrazně nabádáme k použití čerstvého křenu, může se stát, že přesto použijete skleničkový. Není hanba spotřebovávat zbytky z lednice. V tom případě ale množství křenu zdvojnásobte. Ten skleničkový už nemá takový říz. Nehledě na to, že v nejlepším případě se obsah křenu ve skleničce bude pohybovat kolem 75%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *