Vánoční kapr – pravdy, polopravdy, a úplné nepravdy

1. Patří jen na náš vánoční stůl – NE – Pokud jste se s kapry ještě nepotkali v zahraničí, není to vina kaprů. Kaprovité ryby jsou nejprodávanější sladkovodní ryby na světě. Český vánoční trh si pokryjeme z vlastních zdrojů. Ale největším chovatelem a zároveň spotřebitelem kapřího masa je Čína. Kaprovité a sumcovité ryby jsou nenáročné na chov, protože dobře snášejí poměrně rozsáhlou škálu teplot, horší okysličení vody, a navíc žerou všechno. V Asii má rybníkářství tradici sahající tři tisíce let zpátky. Bez kapra se neobejdou například oslavy čínského Nového roku. Inspirujte se. Kapří filety stačí osolit, posypat škrobovou moučkou, osmažit z obou stran v oleji, vyjmout, slít téměř všechen olej kromě asi dvou lžic, na kterých osmažíte česnek, zázvor, jarní cibulku, předem namočený a nadrobno posekaný kousek mandarinkové kůry. Pak to všechno zakápnete kvalitní sojovou omáčkou, několika lžícemi sladkého bílého vína, zalijete kuřecím vývarem a osmaženou rybu vrátíte na dovaření. Víno a mandarinky přidejte na stůl, k Novému roku patří též.

2. Vykoupejte kapra v mléce, ztratí se tím bahnitá chuť ANO/NE – Tak trochu od obojího. Maso kapra i sumce může mít bahnitou chuť, protože obě ryby se živí tím, co najdou u dna. Pokud žijí ve stojaté vodě, ukládají si geosmin a metylisoborneol z modrozelených řas u dna. Dobrá zpráva je, že největší množství těchto sloučenin se ukládá do kůže a tmavého masa. Což je velmi dobrý důvod pro elegantní kapří filety. Další způsob, jak se zbavit alespoň jednoho viníka, je kyselé prostředí, které rozkládá geosmin. Pokud tedy recept radí naložit kapra na noc do kyselého mléka, je to odůvodněné. Dál se nabízí víno nebo jiné kyselé marinády. A samozřejmě výrazné ochucení čímkoliv, co není jenom trojobal.

3. Čím menší, tím lepší – ANO – Kapr může dorůst až 30 kg a 45 let. Ve světě preferují malé kapry, do věku tří let, velikosti asi 40 cm a váhy do 2 kg. Naše vánoční klasika je asi pětiletý kapr, který už má jikry nebo mlíčí, váží kolem 5 kg a měří něco přes půl metru. Z takové ryby nakrmíte celou rodinu a ještě vám zůstane dost masa na polévku. Ale rozdíl mezi vánočním šampionem a jarním dvoukiláčkem je asi jako mezi skopovým a jehněčím. Pokud vás kapr zatím neoslnil, dejte mu šanci kdykoliv, jen ne na Vánoce. Slibujeme, že pokud si rybu pořídíte přímo od zdroje, budete u vytržení. Jihočeši mají v této disciplíně výhodu dlouhodobé praxe, třeboňský kapr má i ochrannou známku.

4. Zabít si svého kapra je nutnost – NE – Většina z nás si rybu nechá zabít „odborně.“ A není na tom nic špatného. Samozřejmě jen potud, pokud odborně zabít opravdu znamená omráčit a vykrvit. Kaprovi není třeba odřezávat hned rovnou celou hlavu, nejvíc krve teče do žaber. Pokud dokážete kapra omotat ručníkem, praštit paličkou do hlavy a udělat dva hluboké řezy za žábrami, máte odškrtnuto. V opačném případě se nemáte za co stydět. Jen nesmíte být příliš útlocitní ani při zpracovávání. Kapr se po smrti běžně „ještě hýbe.“ Na vině jsou reflexivní nervové záškuby. Odborníci radí jediné – sledujte, jestli ryba dýchá. I mrtvá ryba se může hýbat, ale dýchat už rozhodně nebude. À propos, ani pokud trváte na absolutní čerstvosti, nemusíte si kapra zabíjet sami. Na odleželé hovězí už jsme si zvykli, ale i rybí maso potřebuje nějaký čas na odpočinek. Tam, kde hovězí potřebuje týdny, rybě stačí hodiny. To je další bod k dobru pro noční odležení v kyselém mléce.

5. Kapr má víc kostí než ostatní ryby – NE – všechny sladkovodní ryby mají spoustu kostí. Pstruh na tom není o nic lépe než kapr a přesto je „modelkou“ pro naše fotky v létě na grilu i v zimě do trouby. Problém kapřích kostí má několik úrovní. V první řadě se podkovy nedají jíst od prostředka. Pečenou rybu můžete položit na bok a začít ji jíst od postranní čáry. Tak máte šanci detekovat kosti mnohem úspěšněji, než když se do ryby pustíte od břišní dutiny nebo od páteře. Smaženou podkovu bohužel nemůžete na talíři tímto způsobem rozložit a přitom si zachovat poslední náznaky elegance. Zároveň se přidává přidružený problém strouhankového obalu. Křupavý trojobal ztěžuje rozpoznávání stejně křupavých kostí. Řešení je nasnadě. Pokud na podkovách netrváte ze sentimentálních důvodů, kapra vyfiletujte. Většiny kostí vás to zbaví. A s filety, které už nemají tak zavazující tvar, naložte podle vlastních možností nebo naší inspirace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *