Klíčky

I úplný začátečník už nechával na vatičce vyklíčit řeřichu. Ti odvážnější zkusili i naklíčenou čočku v salátu. Ale svět klíčků je mnohem rozmanitější. Ponořte se do něj s námi

Co klíčit?
Každé semínko ve vaší kuchyni může vyklíčit, stačí mu dát ty správné podmínky. Některé chceme nechat dorůst až do výhonků s listy, jako třeba řeřichu, jiné nám stačí sotva naklíčené – třeba hrách na pučálku. Do svého kuchyňsko-pěstitelského snažení zařaďte kromě řeřichy i ředkvičky a hořčičné semínko. Klíčí a rostou snadno a rychle a výsledek je fantastický nejen do pomazánek. Pokud ale máme zůstat důsledně u klíčků, sáhněte po osvědčených zásobách do spíže – čočka hnědá, černá i červená, cizrna, fazole, mungo, adzuki, hrách. Ty všechny se dají snadno naklíčit samostatně, nebo klidně ve směsi i v domácích podmínkách a zpestří váš předjarní jídelníček, až budete mít chuť na něco čerstvého. Jediná nevýhoda klíčků je, že tu chuť si musíte naplánovat pokud možno několik dní předem.

Továrna na zdraví
Pamatujte, že každé semeno je zásobárnou energie pro úplně novou rostlinu. Když tuhle skrytou sílu dokážete využít, získáte užitečný zdroj vitamínů a minerálů a zároveň snížíte množství kalorií v jednom gramu. Klíčky obsahují vitamíny A, B, C, D, E a K, proteiny, minerály, antioxidanty, zkrátka všechno, co může rostlina potřebovat. V Číně se klíčky už přes pět tisíc let požívají jako ozdravná kůra a tvrdí se o nich, že dokáží prodloužit život. Mají detoxikační účinky a obsahují spoustu enzymů, které tělu usnadní trávení. Navíc si vždycky můžete být jistí, že ty fantasticky křupavé klíčky ve vašem salátu nejsou ničím přihnojované ani stříkané. A není nic lepšího proti jarní únavě, než právě probuzená továrna na vitamíny.

Jak na to
Představte si semínka jako spící krasavice. Nejdřív je musíte probudit k životu, pak už stačí jen letmá péče. Na začátku je musíte nechat „natáhnout“ co nejvíc studené vody. Řeřichu, ředkvičky i drobná hořčičná semínka tedy nasypte do misky vystlanou mokrou vatou a udržujte je ve vlhku až dokud nevyrostou. Potřebují k tomu tři dny až týden a sklízet je můžete průbežně. Luštěniny nejdřív namočte na čtyři až dvanáct hodin do studené vody. Tu pak slijte a budoucí klíčky udržujte přiměřeně vlhké. Není to nic těžkého, stačí je dvakrát až třikrát za den propláchnout studenou vodou. Pokud se vám bude zdát, že vysychají, namočte je na pět minut a pak vodu slijte. Vyklíčí stejně rychle jako řeřicha. Chcete-li klíčky odložit do lednice, udělejte to 8-12 hodin po posledním proplachování. Mokré by se vám rychle zkazily, suché vydrží týden, některé i déle.

Snadno nebo exoticky
Úplně nejjednodušší, ale zároveň nejméně ekonomické, řešení je koupit si krabičku s řeřichou nebo s mungo klíčky v nejbližším supermarketu. Obojí bývá běžně k dostání. Pokud si ale chcete dát tu práci, abyste měli něco, co ještě nikdo ve vašem okolí nezkusil, zkuste klíčit semínka fenyklu. Fenykl rozprostřete v jedné vrstvě na děrovaný tácek a chovejte se k němu spíš jako k luštěnině než jako k malým semínkům. Nejlepší je totiž třetí den, ještě než nasadí listy. Z tácku s vatou by se vám špatně vybíral.

Do salátu i na pizzu
Řeřichu, ředkvičky, či hořcici použijete do pomazánek, dipů, nebo jen tak jako pikantní a šťavnatou ozdobu. Bylo by škoda zničit je teplem. Zato luštěninám trocha tepla neublíží. Můžete je sice jíst i syrové v salátu, ale stejně běžné je blanšírování ve vroucí vodě, nebo osmažení na pánvi do pokrmů v asijském stylu. Z cizrnových klíčků si můžete udělat skvělý hummus, z naklíčeného hrachu zase pomazánku s cibulí a česnekem. Pomazánka s bylinkami a parmezánem zase připomíná pesto. Do salátů přidávejte klíčky dle vlastního uvážení, hodí se do zeleninových i těstovinových. Mungo klíčky se dají dokonce použít i na pizzu, pokud místo rajčatového základu použijete pesto.
Možností je nepřeberně. Mezi horké favority ale patří pikantní salát s mungo klíčky: oblanšírujte jedno balení klíčků, přidejte nakrájenou okurku a papriku, nastrouhanou mrkev, promíchejte a zalijte zálivkou ze tří lžic tahini nebo arašídového másla, čtyř lžic oleje, čtyř lžic octa, dvou lžic sojové omáčky, lžíce vína, lžičky mletého chilli, lžičky zázvoru, lžičky cukru, půl lžičky soli, jednoho utřeného stroužku česneku, půlky nadrobno nakrájené šalotky a jednoho a půl hrnku kuřecího vývaru. Podávejte s rýžovými nudlemi a sklízejte ovace vestoje.

[Zapište si
Do supermarketů dodává naklíčené luštěniny (ale také například zeleninové džusy) firma Beskyd, Fryčovice. Ve velkém zde klíčí čočku, vojtěšku, mungo a cizrnu. Vybírejte si klíčky, které nejsou oschlé, a rychle je spotřebujte.]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *