Losos

V českých restauracích má čestné místo mezi mrazákovými rybami usušenými na nechutné piliny. Zkuste si ho doma a zaručeně s ním svedete lepší kousky.

Losos obecný je ryba z čeledi lososovitých, do stejné rodiny patří i pstruh. Ale zatímco losos je tažná ryba, pstruh zůstává na jednom místě. Losos tráví většinu svého života v moři a do rodné řeky se vrací jen aby se vytřel, je tedy považován za mořskou rybu. Přesto jej lze úspěšně chovat i ve sladké vodě, aniž by jim to způsobovalo nějakou újmu či strádání. Aby se losos mohl vrátit do svého rodiště, musejí pro něj být řeky splavitelné. Sice dokáže překonat překážku vysokou až tři metry, ale přehrady na českých řekách spolu se znečištěním původní populaci lososů rychle vyhubily. Proto se u přehrad a jezů budují speciální propusti.

Zázrak na talíři
Od bohulibých účelů se vraťme zpět do kuchyně. Losos je nejen chutný, ale i superzdravý. Kromě omega-3 mastných kyselin má spoustu selenu, hořčíku a vitamínů B6 a B12. Konzumace ryb obecně a lososů obzvlášť snižuje riziko širokého spektra rakovin, ochrání váš mozek před Alzheimerovou chorobou i mrtvicí, působí proti dětskému astmatu. Stačí dvě porce lososa týdně a v létě se tak snadno nespálíte. Kůže jedlíků ryb se totiž dokáže lépe bránit škodlivému záření. A jedno významné plus nakonec – losos snižuje pocity nepřátelství a vzteku. Až vás vaše -náctileté děti začnou přivádět k nepříčetnosti, servírujte lososa!

Svéráz rybolovu
Možná máte ve svém okolí někoho, kdo jezdí do Norska na ryby, nebo aspoň někoho, kdo o tom sní. Zamluvte si u něj rybu a vykliďte si mrazák. Průměrný tříletý losos váží 8-13 kg, ale největší ulovený macek měl úctyhodných 46,8 kg. Vyvrhování se také bát nemusíte. V Norských vodách totiž řádí parazit gyrodactylus salaris, který dokáže vyhladit celé generace lososů, proto se všechny ulovené ryby musejí vyvrhovat na místě a veškeré rybářské náčiní i oblečení dezinfikovat před dalším použitím na jiném místě.

Jak na něj
V první řadě jej musíte koupit. Všichni vám samozřejmě doporučí raději lososa z volného moře než z farmového chovu a raději čerstvého než mraženého. Ale ruku na srdce, mořské ryby se u nás prodávají převážně v katastrofální kvalitě, takže pravděpodobně sáhnete po mraženém kousku.
Ať už máte v mrazáku celého lososa, filety, nebo podkovy, na lososovi není co zkazit. Téměř. Sluší mu minimální úprava. Když máte líný den, stačí sůl a pepř a nepřilnavá pánvička. Pečený losos vycpaný bylinkami a citronem je jednoduchý a dokonalý sváteční oběd. Jediné, na co musíte dávat pozor, je doba přípravy. Ryba je hotová, když se odlupuje v lístečcích. Raději „rozvrtejte“ nejsilnější část masa, ať máte jistotu, než abyste přidávali čas a servírovali vysušené piliny. Dobrá volba pro nejisté je pošírovaný losos. Rybu zalijte napůl vínem a napůl vodou tak, aby byla sotva ponořená. Přidejte svazek kopru, půl svazku jarních cibulek, sůl a pepř, přiveďte k varu, dvě minuty nechte jemně pobublávat, pak lososa otočte a po dalších dvou minutách vypněte. Nechte vychladnout ve vývaru. Podávejte s kysanou smetanou a koprem, nebo rafinovaněji s holandskou omáčkou. Nebo se nechte inspirovat předkrmovým lososem na další straně.

Uzený nebo marinovaný?
Uzený losos v tenkém balíčku s úhlednými růžovými plátky se udí ve studeném kouři. Marinovaný losos je za syrova naložený ve směsi soli, cukru a kopru. Gravad lax doslova znamená pohřbený losos. Jméno vychází ze středověké praxe. Rybáři tehdy nasolené lososy nechávali fermentovat zahrabané v zemi pro udržení stálé teploty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *