Masové kuličky v medovo-hořčičné omáčce

Maso si nejradši melu sama. Druhá nejlepší možnost je nechat si pomlet maso u řezníka. Z baleného masného polotovaru na tácku tyhle kuličky neuděláte, ani kdybyste je zaříkávali kouzelnými průpovídkami. Nejde to. Takže pro začátek potřebujete dobré maso a chuť šoulet z něj kuličky. Pak už to jde samo. Nevypadá to úplně jako táborový recept, přesto je. Samotnou mě překvapuje, jak dospělácké chutě dokážou zaujmout i naše školčátka. V průměru tyhle kuličky nejí tak jedno dítě z deseti, zato ti ostatní si chodili přidávat. Opakovaně.

Jako příjemný bonus jde o bezlepkový recept. Nezahušťovaná sekaná sice vyžaduje formu kuliček nebo karbenátků, aby se nerozpadala, ale zase je tak šťavnatá, jak byste u mletého masa ani nečekali. Ve zkratce. Je to moc dobré.

A opět verze přepočítaná pro domácí potřeby (mimochodem je to dobré i studené se salátem do bagety):

Suroviny:
1 kg mletého vepřového (u nás směs plecka a slaniny, klidně bych volila půl napůl plecko a bůček)
2 cibule
5 stroužků česneku
hrst čerstvé majoránky nebo směsi bylinek (v našem případě majoránka, tymián, bazalka)
1 vejce
2 lžičky soli
1/2 lžičky mletého pepře (odhadujte, já taky čerstvě mletý pepř nemelu na papír a nepřesypávám na lžičku)

na omáčku:
500 ml horké vody
100 ml smetany ke šlehání
1 lžíce medu
1 lžíce vaší oblíbené hořčice (my měli jenom plnotučnou, ale doma si vybírejte z vlastní sbírky hořčic)
1 lžička kukuřičného nebo bramborového škrobu

Je to opět směšně jednoduché, jako všechno, co se mi chce vařit pro třicet lidí. Nezalekněte se, že se v postupu vykecávám.
Pokud to jen trochu jde, pomelte maso, cibuli a česnek. Pokud to nejde a mlýnek nemáte, můžete cibuli a česnek pokrájet a rozmixovat. Potřebujete hladkou kaši, která se spojí s masem. Mleté maso důkladně promíchejte s cibulovo-česnekovou kaší, vejcem, solí, posekanými bylinkami a pepřem. Čím důkladněji budete míchat, tím rychleji zjistíte, že opravdu stačí maso propracovat a ono se spojí do jednolité hmoty i bez mouky, strouhanky, či jiného škrobu. Ano, musíte do toho rukama. Ale pokud jste tady, syrového masa se nebojíte.
Teď nastal čas na pár fíglů odpozorovaných od mistrů. Jednak to můžete ochutnat. Nemusíte ochutnávat syrové maso ani syrová vajíčka. Prostě hodíte malou placičku na pánev, necháte ji rychle z obou stran opéct, a můžete bezpečně ochutnávat zkušební vzorek. Pak můžete dosolit, dobylinkovat, či dočesnekovat dle vlastního uvážení. Nebo nemusíte.
Kdybyste v tuto chvíli náhodou chtěli dát vařit brambory na kaši, nebudu vám bránit.
Rozehřejte si troubu na 200°C, nebo pokud zapínáte větrák/horkovzduch, na 180°C. Vyložte dva plechy pečicím papírem a začněte koulet maličké kuličky. Asi tak lžičku směsi na jednu kuličku. Ale opět, řešíme od oka. Jen ať to není větší než pingpongový míček. Radši menší. Máte? Do trouby s tím. Nechte to deset minut zapéct, pak plechy protočte, aby horní skončil dole a dolní naopak nahoře. Dopečte dozlatova.

Říká se tomu Maillardova reakce, maso zhnědne, molekuly uhlovodanů se navážou na aminokyseliny, pak proběhnou další a další změny, vzniknou stovky sloučenin každá s vlastní chutí a vůní. Proto je pečené maso vždycky výraznější než vařené.

No a když už máme za sebou Maillarda, pokračujte s kuličkami a veškerými přípečky, které z papíru bez újmy dostanete, do většího hrnce. Kuličky by se tam měly vejít v jedné vrstvě. Zalijte horkou vodou a nechte pobublávat. Pečené maso je hotové, není syrové, ale potřebuje dostat příležitost, aby natáhlo zpátky všechnu šťávu, která se z něj vypekla. Pokud se ptáte, zda není zbytečné vodu nejdřív vypéct a pak zase vracet, posuňte se o pár řádků zpět, heslo Maillard. Když můžu mít všechno a dá mi to jen minimální práci navíc, rozhodně to chci.
Maso nechte půl hodinky v hrnci, pak jej vyjměte na talíř. Nebojte, je to jen na chvilku. Ochutnejte, co se stalo z horké vody. Pokud chcete elegantní, dokonale hladkou omáčku, přeceďte tenhle pracovní vývar, ať v něm nejsou kousíčky masa. Pokud vám stačí rustikálnější omáčka, nechte to tak a pokračujte. Rozmíchejte do ní med a hořčici, smetanu umíchejte vedle v hrníčku se škrobem.
Přilijte, míchejte, houstne to, ochutnávejte. Za pár minut by to mělo být tak dobré, že už najednou ochutnáváte potřetí, přestože tomu nic nechybí. Vraťte masové kuličky na prohřátí.
Vypněte plotýnku pod kuličkami a věnujte se bramborové kaši. Umíte-li hladkou kaši, tím lépe pro vás. Já to v táborovém množství ještě nezvládám. Ale naučím se.
Podávejte masové kuličky s kaší a jako obvykle sklízejte zasloužené ovace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *